korona

Breitling, čo za korunku?

Oprava korunky Breitling.

Už dlhšiu dobu sa chystám napísaťtento článok, v ktorom v krátkosti popíšem často sa vyskytujúci problém hodiniek, ktoré majú korunku na závit. Nakoľko som hodinár a nie blogger, nebudem rozoberať skutočnosti, prečo je dobrá alebo zlá tá-ktorá značka. Ako vždy, aj teraz pozerám na hodinky z hľadiska opravy.

V tomto prípade sa jedná o dosť seriózny problém,

s ktorým sa na mňa obracajú zákazníci hodín značky Breitling. A tou je naťahovacia korunka. Vo väčšine prípadov sa jedná o Breitling Avanger, Super Avanger a pod., kde vonkajší priemer korunky dosahuje aj skoro 9mm!!! Avšak, takýto rozmer by ani nebol problémom. Tieto korunky sú na závit, čiže, aby ste vedeli nastaviť čas, prípadne dátum alebo natiahnuť hodinky, musíte korunku zoskrutkovať z krčku, ktorý je prichytený napevno v púzdre. Vo vnútri krčku sa nachádza závit s jemným stúpaním 0,25mm a s priemerom cca. 2mm.

Dotiahnime korunku, ale….

Každý majiteľ hodiniek sa snaží starať sa o vlastné kúsky a to podľa najlepšieho vedomia a svedomia – vo väčšine prípadov. A preto, po takomto nastavení, natiahnutí, aj svedomite doťahujú korunku. Len zabúdajú na to, že je tam spomínaný jemný závit, čiže, ak korunka len mierne šikmo chytí prvý závit a ešte trošku ním aj pootočíme, aby korunka naskočila na spomínaný závit, tak už sme si urobili prvý krok ku katastrofe.

Korunka sa musí

kolmo natlačiť na krčok a kontrolovane a jemne zaskrutkovať. Ak už musíme vyvinúť silu na to, aby sme dotiahli korunku na doraz, môžeme si byť istý, že korunka a krčok čoskoro odídu. Druhá, najčastejšia chyba je, že si myslíme, že tá korunka, ktorá je taká mohutná, musí byť dotiahnutá na „fest“.

Nákres mechanizmu korunky

Na obrázku vidieť princíp fungovania takejto korunky.

Je tam viac tesniacich krúžkov. Samozrejme, to neznamená, že netreba korunku dotiahnuť, „veď aj tak to bude tesniť“. Treba, ALE NIE NA SILU! Pružinka v korunke ľahko prekoná silu ostávajúceho – už načatého – závitu a potom korunka veselo vyskakuje z miesta. Žiaľ, toto sa stáva veľmi často a oprava v autorizovanom servise presahuje aj 800€ – v závislosti od modelu hodiniek, nakoľko v takýchto prípadoch firma vykoná generálku, kde mení aj komplet púzdro. Opravu takéhoto charakteru som schopný riešiť finančne lacnejšie aj s potvrdením o skúške vodotesnosti. Podotýkam, že veľa majiteľov aj po takomto poškodení ďalej nosí hodinky aj bez zaskrutkovania korunky, čím dôjde k zaneseniu strojčeka, alebo v horšom prípade k zatečeniu do hodiniek.

Tento problém sa vyskytuje aj u iných značiek, no pri niektorých je oprava jednoduchšia (nie v každom prípade lacnejšia).


Publikovaný

v

od

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *